Moda na soft lofty. Zobacz, jak urządzić mieszkanie z wysokim sufitem

W ostatnich latach soft lofty cieszą się rosnącą popularnością wśród Polaków. Zakup mieszkania z wysokim sufitem wiąże się jednak z wyzwaniem – jak najlepiej wykorzystać jego potencjał. Podpowiadamy jak urządzić je, aby było przestronne, pełne dziennego światła i posiadało swój własny, niepowtarzalny klimat.

Doskonałym pomysłem jest wykonanie antresoli, aby uzyskać dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Dodatkowo, takie częściowo otwarte na salon pomieszczenie podkreśli jego przestrzenność i pozwoli na oddzielenie strefy dziennej od strefy cichej. Na tego typu podwyższeniu można urządzić sypialnię, miejsce do pracy, a nawet garderobę. Aby jednak pozwolić sobie na dobudowanie antresoli, nasz sufit powinien być odpowiednio wysoki. Jeśli chcemy zaaranżować miejsce wyłącznie do spania, minimalna wysokość powinna wynieść ok. 1,5 m. Natomiast, gdy pragniemy tam pracować warto, aby pomieszczenie miało przynajmniej 2 m. Antresola oraz schody do niej mogą być również same w sobie elementem dekoracyjnym całego wnętrza, a przy tym niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem.

Zabaw się oświetleniem

Zniwelowaniu wrażenia pustej przestrzeni na górze może służyć też zastosowanie oryginalnych lamp. Mogą to być np. rozłożyste żyrandole lub oświetlenie na długich kablach. W takich wnętrzach lampy można łączyć i wieszać kilka obok siebie na różnych wysokościach. Wysokie sufity dają nam nieograniczone możliwości jeśli chodzi o zabawę oświetleniem – w mniejszych pomieszczeniach musimy uważać, aby nie zdominowały i przytłoczyły całego wnętrza.

Przestrzeń do przechowywania

Wysokie ściany dają nam też dodatkową przestrzeń do przechowywania. Zabudowy meblowe mogą wykorzystać ją aż do sufitu. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku zamontowanie regału np. w kolorze ściany – książki czy inne ułożone w nim przedmioty urozmaicą i wypełnią pustą przestrzeń.

A może ściany ze szkła?

Szklane ściany są szczególnie efektowne przy wysokich wnętrzach. Dzięki ich zastosowaniu w mieszkaniu jest jeszcze więcej przestrzeni i „oddechu”, a nawet zimą jest odpowiednio doświetlone. Polecane są zwłaszcza te w systemie przesuwnym, regulowane tak, aby można było tworzyć przestrzeń w zależności od naszych potrzeb. Takie rozwiązanie jest idealne też do łazienki – możemy w niej zastosować szkło, które po zapaleniu światła staje się matowe. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie lustra weneckiego.

Oryginalne dekoracje

Wielkogabarytowe grafiki i obrazy idealnie nadają się do zaaranżowania ścian – powieszone w wysokich pomieszczeniach są bardziej wyeksponowane. Ciekawą propozycją na zagospodarowanie ścian jest też zastosowanie oryginalnych materiałów dekoracyjnych, np. cegły czy betonu, które w mniejszych pomieszczeniach mogłyby przytłaczać.

Sposoby na obniżenie wnętrza

Co jednak zrobić, jeśli nie radzimy sobie z dodatkowymi centymetrami? Jeśli wnętrze naszego mieszkania wydaje nam się zbyt wysokie możemy spróbować optycznie je obniżyć. Taki efekt osiągniemy m.in. poprzez odpowiedni dobór koloru ścian. Skutecznym sposobem będzie zastosowanie takiej samej ciemnej barwy na podłodze i suficie, a jasnej na ścianach. Dzięki takiemu rozwiązaniu pokój wyda się niższy przez wizualne przybliżenie podłogi do sufitu. Kolejną propozycją jest pomalowanie ścian w poziome pasy lub „przecięcie” ściany przez namalowanie jednego grubego pasu w jej połowie. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu pomieszczenia możemy też zastosować tynki strukturalne – jedna ściana ozdobiona w ten sposób na końcu długiego pokoju pozornie go skróci. Inną opcją jest też zastosowanie podwieszanego sufitu. Wysokie mieszkania są jednak coraz chętniej wybierane przez kupujących, którzy poprzez wystrój wnętrza jeszcze bardziej podkreślają ich oryginalność.


Źródło: materiały prasowe