Mieszkanie od dewelopera „szyte na miarę”? To możliwe!

Projekt mieszkania, które kupujemy od dewelopera nie zawsze w stu procentach spełnia nasze oczekiwania. Zdarza się, że nasza wizja rozmieszczenia ścian działowych, umiejscowienia drzwi wewnętrznych czy urządzeń sanitarnych w łazience jest odmienna od koncepcji architekta. Chociaż plan mieszkania jest z góry ustalony, mamy możliwość dokonania w nim zmian aranżacyjnych. Kiedy najlepiej je wprowadzać, tak aby zminimalizować koszty ewentualnych poprawek i co wchodzi w ich zakres?

Zmiany lokatorskie to modyfikacje oryginalnego planu mieszkania zaprojektowanego przez architekta. Możemy je wprowadzać, o ile nasze poprawki nie będą kolidowały z lokalizacją pionów instalacyjnych, ścian konstrukcyjnych i elementów wspólnych. Zmianie nie podlega m.in. lokalizacja drzwi zewnętrznych, okien czy ścian nośnych. Modyfikacje mogą natomiast dotyczyć m.in. ścian działowych, umiejscowienia drzwi wewnętrznych czy punktów świetlnych.

Czas ma znaczenie

Decydując się na wprowadzenie zmian aranżacyjnych, warto zrobić to jak najwcześniej, najlepiej tuż po otrzymaniu planu mieszkania. Najważniejszym argumentem ZA jest minimalizacja kosztów poprawek. Jeśli zdecydujemy się dokonać ich jeszcze na początkowym etapie budowy budynku, będzie to dla nas zdecydowanie mniej kosztowne niż podczas wykańczania wnętrza. Przykładowo, mieszkańcy inwestycji Red Park w Poznaniu do końca marca 2018 r. mają możliwość wprowadzania zmian aranżacyjnych w zakresie: likwidacji lub stawiania ścian działowych, umiejscowienia drzwi wewnętrznych, usytuowania punktów świetlnych, wyłączników oraz gniazd elektrycznych, umiejscowienia punktów wodno-kanalizacyjnych (m.in. wanny, prysznica, umywalki, zmywarki) czy lokalizacji grzejników.

Pomoc architekta

Zmiany w projekcie mieszkania możemy oczywiście dokonywać również na własną rękę. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nasze pomysły nie mogą pozbawić naszego lokalu funkcjonalności. Postarajmy się więc patrzeć na mieszkanie całościowo, a nie przez pryzmat jednego pomieszczenia. Co ważne, nasz nowy projekt musi uwzględniać przepisy prawa budowlanego, a na jego kształt powinny składać się rysunki branżowe m.in. architektura czy instalacje wodno-kanalizacyjne. Jeśli więc nie czujemy się fachowcami w tym zakresie, warto zgłosić się do pracowni architektonicznej. Architekt pomoże „ubrać” nasz pomysł w spójną całość i zaproponuje rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb. Projekt zmian lokatorskich musi też przejść przez weryfikację działu technicznego dewelopera, więc tym bardziej warto w prace zaangażować fachowca. Niektórzy deweloperzy oferują także bezpłatne konsultacje z architektem, który może pomóc w ustaleniu zmian.

Źródło: materiał prasowy