Sofa idealna – jak ją wybrać?

Sofa, staje się integralnym elementem naszej codzienności. Może kojarzyć się z relaksem, przyjmowaniem gości, rozmowami, zabawą czy pracą. Stojąc przed jej wyborem, warto wcześniej zastanowić się jakie są nasze oczekiwania.

Dom to nie tylko budynek. To słowo, za którym kryje się wiele emocji. Większości kojarzy się z wyjątkową strefą bezpieczeństwa, miejscem do którego się wraca, w którym się odpoczywa i spędza czas z najbliższymi. To nasz kawałek miejsca na ziemi, który sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, dlatego tak ważne jest, aby urządzić go w zgodzie z naszym stylem życia, charakterem oraz potrzebami.

Dom to w świadomości Polaków miejsce, do którego chętnie wracamy. To przestrzeń, w której czujemy się sobą i możemy odpocząć po trudach dnia. Dom to „kulisy”, podczas gdy pozostałe sfery, w tym zawodowa, są miejscami publicznymi i scenami, na których odgrywamy różne role –komentuje dr Marta Skowrońska z Instytutu Socjologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak wybrać sofę idealną?

Bez wątpienia ważnym punktem każdego domu czy mieszkania jest sofa, która staje się integralnym elementem naszej codzienności. Może kojarzyć się z relaksem, przyjmowaniem gości, rozmowami, zabawą czy pracą. W zależności od naszego trybu życia, mebel ten może spełniać różne funkcje. Jak zatem dopasować go do siebie?

W zależności od tego ile czasu spędzamy w domu, czy lubimy przyjmować gości, czy mamy zwierzęta lub dużą rodzinę, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych funkcji naszego nowego mebla. Osoby rodzinne i towarzyskie na pewno docenią wszystkie dodatkowe atrybuty, które może posiadać idealna sofa, takie jak funkcja spania, dodatkowe pojemniki na pościel, regulowane zagłówki, szerokie podłokietniki, pogłębione siedzisko oraz wygodne poduchy oparciowe, które będą sprzyjały długim rozmowom z bliskimi.

Kolor i jakość materiału

Z praktycznego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na kolor i jakość materiału. W kategorii najwyższej funkcjonalności pod względem kolorystyki niemal zawsze zwyciężają odcienie beżu i szarości, ponieważ pomagają maskować ewentualne zabrudzenia. Nie bójmy się jednak wyrazistych „plam” koloru w postaci wygodnego fotela lub kolorowego pufa, który ciekawie urozmaici przestrzeń. Na rynku dostępne są również sofy obite zróżnicowanymi materiałami. Praktyczną nowością są m.in. tkaniny hydrofobowe.

– Tkaniny hydrofobowe nie wchłaniają płynów, ułatwiając utrzymanie mebli w czystości. Od zwykłych materiałów różnią się tym, że pokrywa je specjalna apretura, która sprawia, że wszelkie zabrudzenia z płynów gromadzą się na powierzchni tkaniny w postaci łatwych do usunięcia kropel. Kiedy przypadkowo rozlejemy coś na sofę, plamę wystarczy odsączyć zwykłym ręcznikiem papierowym, by tkanina odzyskała pierwotną czystość. To idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz właścicieli zwierząt domowych – radzi Joanna Chybowska-Kaczmarek, dyrektor ds. zarządzania produktem w Black Red White.