Przedpokój to wizytówka mieszkania. Jak o urządzić?

Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, które widzą goście po wejściu do domu, dlatego jego wystrój powinien robić dobre wrażenie i zapraszać do środka. Co jest ważne w aranżacji? Przede wszystkim kolorystyka, odpowiednie meble, oświetlenie oraz dodatki.

Choć ze względu na nieduży metraż przedpokoju większość z nas trzyma się standardowych rozwiązań kolorystycznych w postaci naturalnych, jasnych barw, warto pokusić się o zabawę i eksperymentowanie z mocniejszymi kolorami.

Baw się kolorami

Najczęściej wybieraną kolorystyką w przedpokoju jest paleta złożona z jasnych, czystych bieli , złamanej szarości, beży oraz brązów. Królują popularne i uniwersalne biele i szarości, które stosowane są głównie w przedpokojach o małym metrażu. Jasne kolory rozświetlają oraz powiększają optycznie przestrzeń, nadając jej elegancki styl. Budowanie kontrastów kolorystycznych, na przykład pomalowanie sufitu i najwęższych ścian na ciemny kolor sprawi, że pomieszczenie wyda nam się szersze. Z kolei użycie mocnego akcentu kolorystycznego na drzwiach, np. ciemnego granatu czy zieleni sprawi, że staną się interesującą i skupiającą uwagę częścią wnętrza. Jeśli wolisz bardziej rozświetlone, słoneczne połączenia, wprowadź obok chłodnej szarości energetyczny róż czy ciepły odcień żółci.

Wpuść światło do przedpokoju

Często przedpokój może wydawać się mniejszy przez brak dostępu do naturalnego światła. Dzięki zastosowaniu ciekawych rozwiązań oświetleniowych możemy nadać charakteru wnętrzu i jednocześnie oświetlić wszystkie zaciemnione miejsca, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się ciasne. Najnowsze trendy w wystroju wnętrz przewidują stosowanie wielu różnych źródeł światła. W przedpokoju najlepiej sprawdza się boczne oświetlenie w postaci kinkietów, które można skierować zarówno do góry na sufit, jak i na dół, co pozwala lepiej doświetlić strefę w której zakładamy ubrania i buty.

Dobra organizacja to podstawa

Przedpokój to przestrzeń, którą można również funkcjonalnie zaaranżować, dzięki odpowiednim meblom, oświetleniu oraz dodatkom. W przedpokoju może znaleźć się szafa na okrycia wierzchnie, szafa na buty, siedzisko-ławeczka, wieszaki na kurtki, konsola bądź nieduży blat na klucze oraz dekoracje.

Pamiętajmy, aby jak najwięcej rzeczy pochować w szafach i szafkach, ponieważ nadmiar przedmiotów przytłoczy pomieszczenie i wywoła wrażenie nieładu. Najlepiej sprawdzają się m.in. pojemne szafy wnękowe i szafy z drzwiami przesuwnymi zamiast otwieranych, które zajmują sporo miejsca. Warto wstawić szafkę na buty lub popularną w Polsce ławkę z szafką na buty, połączoną z lustrem i wieszakiem. Taki mebel spełnia zarówno funkcje schowka, jak i ławeczki przydatnej podczas zakładania i ściągania butów.

Postaw na lustra

Nic tak nie powiększy optycznie wnętrza przedpokoju, jak zamieszczenie lustra na ścianie lub zamontowanie go na frontach mebli. Świetnym rozwiązaniem jest użycie dużej ilości mniejszych luster różnych kształtów i wielkości, które spotęgują efekt głębi i nadadzą wnętrzu elegancki styl. Całość uzupełnią dodatki w postaci zdjęć, obrazów, plakatów, sznura świateł zawieszonego na ścianie.