Czas na hygge. Zaproś szczęście do swojego mieszkania

Hygge, czyli duńska sztuka szczęścia, polega na tworzeniu wokół siebie ciepłej, przyjaznej atmosfery i celebrowaniu przyjemności. Dla Duńczyków głównym źródłem pozytywnej energii jest dom, dlatego bardzo istotne są również odpowiednio zaaranżowane wnętrza.

Dom urządzony w myśl hygge ma być przede wszystkim oazą spokoju. Jej filozofia skupia się na czerpaniu radości z drobnych rzeczy dnia codziennego. Dla jednych będzie to czas spędzony w miękkim fotelu z ulubioną lekturą w ręku, dla innych wieczorny seans na kanapie z kubkiem gorącej herbaty. Dlatego, nie ważne jaka jest nasza definicja szczęścia, okazuje się, że aby wyczarować w domu atmosferę hygge, idealną do odpoczynku i relaksu, wystarczy kilka naprawdę prostych rozwiązań, a kluczem do nich jest jedno słowo – przytulność.

Postaw na naturę

Podstawą wnętrz w stylu hygge są kolory bazujące na tych spotykanych w naturze. Mile widziane są więc wszystkie odcienie bieli, beżów czy szarości. Oczywiście delikatne kolorystyczne akcenty są dopuszczalne, jednak należy unikać mnogości krzykliwych barw oraz kontrastów, które mogłyby nas rozpraszać. – Wybierając meble, warto zdecydować się na takie, które łączą w sobie klasykę i ponadczasowy charakter. Idealnie sprawdzą się te, których dekor utrzymany jest w odcieniach bieli i drewna. Te uniwersalne kolory nie tylko wprowadzą do wnętrza poczucie spokoju, ale również pozwolą na komponowanie wielu aranżacji za pomocą tekstyliów i innych dodatków, stanowiąc trwałą bazę, która posłuży nam przez lata – mówi Ewelina Wójcik, dyrektor marketingu Meble Wójcik. Ponadto, idealnym uzupełnieniem tak umeblowanego pomieszczenia będą tekstylia m.in. puchate dywany, miękkie poduszki, koce i pledy z grubymi splotami oraz wszelkie inne naturalne tkaniny, które podkreślą przytulny charakter wnętrza, wprowadzając atmosferę sprzyjającą relaksowi.

Gra świateł

Ze względu na panujący w Danii klimat, światło odgrywa w tym kraju niezwykle istotną rolę. Nic w tym dziwnego, ciepłe, delikatne oświetlenie nie tylko buduje odpowiednią atmosferę, ale również doskonale podkreśla piękno wykorzystanych we wnętrzu materiałów. Dlatego, urządzając wnętrze w myśl filozofii hygge, warto w mniejszym stopniu skupić się na górnym oświetleniu na rzecz porozstawianych w pomieszczaniach lamp stołowych i podłogowych. Inną propozycją jest również zastosowanie dodatkowego oświetlenia w przeszklonych witrynach znajdujących się w salonie czy jadalni. Dopełnieniem całej aranżacji mogą być natomiast powieszone w oknie lampki oraz obowiązkowe w przypadku skandynawskich wnętrz, wszechobecne aromatyczne świece, migoczące w ażurowych lampionach.

Serce domu

Duńczycy uwielbiają spotkania z bliskimi w zaciszu swoich czterech ścian. Dlatego urządzając wnętrze w stylu hygge, nie można zapominać o drewnianym stole, przy którym będzie można spędzać długie wieczory na kosztowaniu jedzenia i rozmowach z przyjaciółmi. – Aby przy stole starczyło miejsca dla każdego, warto zdecydować się na taki, którego wielkość z łatwością dostosujemy do naszych potrzeb. Można to osiągnąć, decydując się na model wyposażony w system synchronicznych prowadnic. Dzięki nim w kilka chwil zwiększymy powierzchnię stołu, aby w pełni cieszyć się z niczym niezakłóconych chwil z najbliższymi – dodaje Ewelina Wójcik. Wieczór ze znajomymi może również przenieść się z jadalni do salonu, gdzie można zorganizować np. seans filmowy. W tym wypadku niewątpliwie główną rolę będzie pełniła wygodna sofa, a w parze z nią obowiązkowo stolik kawowy, na którym znajdą się przekąski i napoje. Klimat hygge doskonale podkreśli taki, którego blat będzie przywodził na myśl naturalne drewno. Warto również dopasować do niego wygodną szafkę RTV – ta wyposażona w liczne schowki, znacznie ułatwi organizację przestrzeni.

Magia dodatków

Dom w przytulnym duńskim stylu ma przede wszystkim sprawiać, że będziemy czuć się w nim dobrze i chętnie do niego wracać. Warto urządzić go przede wszystkim w zgodzie z samym sobą i wypełnić przedmiotami, które sprawiają nam radość. Mogą to być takie elementy jak na przykład ramki ze zdjęciami najbliższych czy rodzinne pamiątki przechowywane w ozdobnych pudełkach czy przeszklonych witrynach.