Trzy trendy w wyposażeniu wnętrz, które będą kluczowe w sezonie 2021/22.

Jak mówią specjaliści z targów Ambiente oraz studia Stilbüro bora.herke.palmisano, w sezonie 2021/2022 wyróżnimy 3 główne trendy wnętrzarskie:

  • Emocje
  • Związek z naturą
  • Pomysły na przerabianie

Zostały one wyróżnione na podstawie zmian społeczno-kulturowych oraz wpływu koronawirusa na codzienne życie.

Emocje

Dom stał się dla nas centrum życia, zaspokajając podstawowe funkcje oraz zapewniając poczucie bezpieczeństwa. Pragniemy spędzać czas w intymnym otoczeniu, które sami możemy kreować.

Kojącą i przyjazną atmosferę tworzą ciepłe kolory: beże, cieliste, róże, brzoskwiniowe żółcie oraz błękity. Kwiatowe i romantyczne motywy wzornicze wprawiają nas w dobre samopoczucie oraz wygodę. Wszystko powinno być przytulne i przyjemne, ale niezbyt luksusowe – po prostu pasujące do otoczenia. Proste, ale wyrafinowane materiały, np. poduszki i narzuty z marszczonymi wykończeniami, szklane wazony z opalizującymi powierzchniami.

Związek z naturą

Chcemy żyć z większą uważnością i świadomością, bliżej natury. Chcemy doświadczać związków z przyrodą także we wnętrzu mieszkalnym. Wybieramy autentyczność zamiast wysokiego połysku. Kolorystyka i alternatywne materiały, dyktowane przez ten trend, pozwalają na stworzenie niemal naturalnego środowiska we wnętrzu. Równocześnie chęć doświadczania świata przyrody oznacza, że nasze życie koncentruje się teraz na zewnątrz. Taras, balkon i ogród, a także parki, łąki i lasy zyskują na znaczeniu i są postrzegane jako dodatkowe przestrzenie mieszkalne.

Główną rolę odgrywają kolory ziemi: brązy i szarości oraz zieleń roślinności i mchu. Nie zabraknie też granatów i fioletów. Wybór materiałów opieramy na alternatywnych źródłach, dzięki czemu dom wydaje się bliższy naturze. Celowo nieperfekcyjne, nierówne, ręcznie malowane wzory oraz bardziej surowe i pozbawione ozdób surowce, takie jak gładkie drewno, to idealnie wpisujące się w ten trend materiały.

Pomysły na przerabianie

Trend ten przejawia się ponownym wykorzystaniem dostępnych materiałów, wykorzystywaniu znanych materiałów w zupełnie inny, niż dotychczas sposób, wszystko w duchu DIY. Pojawia się tu też motyw mobilności. Chcemy być w ruchu, odkrywać otaczający nas świat. W związku z tym, takie przedmioty jak rowery, plecaki i kaski stały się praktycznie częścią wyposażenia naszego domu – funkcjonalne i atrakcyjne, często wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Kolory, które dominują to żywa czerwień, szkarłat, róż, fiolet nieba, świeża zieleń alg, szarość chmur, pomarańcz oraz błękit oceanu. Totalny must-have to odpady drewna i plastiku, barwione szkło oraz różnorodne materiały, które układają się w kolaże. Niedoskonałość jest wymagana, trend opiera się na wykorzystaniu dostępnych materiałów w sposób do jakiego nie są pierwotnie stworzone.


Źródło: https://magazif.com/