Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie hipotecznym

Zdolność kredytowa

Pierwszą bardzo ważną kwestią na drodze prowadzącej do otrzymania kredytu hipotecznego jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Zacznij od stworzenia zestawienia swoich wydatków i przychodów, aby określić czy stać Cię na spłaty rat kredytu. Zaleca się, aby wysokość raty nie była wyższa niż 30% wpływów.

BIK

Po określeniu czy stać Cię na kredyt, należy sprawdzić czy nie jesteś zadłużony. Jeżeli nie masz uregulowanych wszystkich spraw, należy zastanowić się jak polepszyć swoją zdolność kredytową.

Finanse i wydatki okołokredytowe

Starając się o kredyt musisz sprawdzić jaką kwotę możesz przeznaczyć na wkład własny, czy masz środki na wydatki okołokredytowe. Warto zadbać o swoją poduszkę finansową, czyli zabezpieczenie na wypadek utraty pracy, choroby czy innej sytuacji, kiedy nie masz stałych wpływów finansowych. Należy pamiętać, że kredyt zazwyczaj bierzemy na kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat, dlatego zawsze warto mieć odłożoną pewną sumę jako rezerwę.

Wybierz nieruchomość

Znajdź nieruchomość, która Cię interesuje. Możesz samodzielnie przystąpić do poszukiwań bądź skorzystać z pomocy pośrednika. Przy drugiej opcji, rzeczywiście musisz zapłacić prowizję, ale masz pewność, że transakcja będzie bezpieczna i sprawdzona od strony prawnej. Często też wsparcie pośrednika oznacza oszczędność czasu, a nawet niewielkie obniżenie kosztów, więc nie bój się skorzystać z pomocy eksperta.

Wybór odpowiedniej oferty kredytowej

Na rynku mamy do wyboru cały wachlarz ofert kredytowych. Możesz zebrać je samodzielnie, porównać i wybrać tę najkorzystniejszą. Chociaż może okazać się to nieco skomplikowane, w szczególności dla osób, które wcześniej nie miały styczności z kredytami. W takim przypadku ciekawą opcją jest skorzystanie z usług Eksperta Finansowego, który porówna dla Ciebie oferty wszystkich banków, przygotuje komplet niezbędnych dokumentów i poprowadzi Cię przez cały proces kredytowy.

Podpisz umowę przedwstępną

Kiedy wybierzesz już swoją wymarzoną nieruchomość, podpisz umowę cywilno-prawną lub notarialną ze sprzedającym, by ją zarezerwować. Każda z opcji ma swoje zalety. Zwróć także uwagę na określenia użyte przy transakcji, jak np. zadatek czy zaliczka.

Zbierz komplet dokumentów

Jeśli działasz samodzielnie, dokładnie sprawdź jakich dokumentów potrzebujesz oraz ile czasu zajmie Ci zdobycie niezbędnych informacji. Przygotowanie checklisty może pomóc Ci uporządkować kwestie formalne. W przypadku wsparcia Eksperta, z pewnością jest łatwiej. W takim przypadku masz pewność, że przygotuje on dla Ciebie listę dokumentów dobraną do odpowiedniego banku i odpowiedniego typu nieruchomości. Ekspert może także kontaktować się bezpośrednio ze sprzedającym, co zaoszczędzi Twój czas i ułatwi obieg dokumentów.

Złóż wniosek o kredyt

Kiedy masz już komplet dokumentów, możesz udać się do każdego z wybranych banków, aby złożyć wnioski do kredytu. Przygotuj listę pytań, które zadasz doradcy kredytowemu w danym banku, by mieć pewność, że masz jasny ogląd sytuacji i dobrze rozumiesz wszystkie zapisy. Jeśli masz taką potrzebę, możesz wspólnie z doradcą omówić elementy budzące Twoje wątpliwości.

W tym miejscu współpraca z Ekspertem pozwala Ci zaoszczędzić czas i nerwy, ponieważ załatwisz wszystko na jednym spotkaniu. Ekspert złoży wnioski w Twoim imieniu, a Ty nie będziesz musiał biegać po bankach i w każdym z osobna, weryfikować kolejne etapy wniosku.

Oczekuj na wydanie decyzji kredytowej

Bank lub Ekspert Finansowy poinformuje Cię o decyzji kredytowej. Otrzymasz informację, czy jest ona pozytywna, negatywna, czy może bank potrzebuje jeszcze dodatkowych dokumentów, aby ją wydać. Ekspert Finansowy może być nieocenionym wsparciem w zrozumieniu stanowiska banku i przejściu do kolejnego etapu.

Podpisanie umowy kredytowej

Jeśli uzyskałeś pozytywną decyzję w kilku bankach, musisz porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie wersję oraz przeanalizować zapisy umowy kredytowej. Tutaj również istotne jest, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości z doradcą kredytowym w danym banku. Warto zapytać chociażby jak wygląda kwestia wcześniejszej spłaty kredytu.

Podpisz akt notarialny

Kolejnym etapem jest podpisanie aktu notarialnego na zakup nieruchomości i przeniesienie własności. Wybór notariusza leży po stronie sprzedającego bądź Twojej. Po wyborze notariusza dostaniesz listę dokumentów wymaganych do sporządzenia aktu oraz wycenę kosztów notarialnych. Pamiętaj, że częściowo możesz negocjować kwotę, jaką zapłacisz notariuszowi - wysokość taksy notarialnej nie jest bowiem sztywno ustalona.

Uruchomienie środków

Ostatnim już krokiem w uzyskaniu kredytu hipotecznego jest dostarczenie dokumentów niezbędnych do dyspozycji wypłaty. Listę taką otrzymasz wraz z decyzją i projektem umowy kredytowej. Po spełnieniu wszystkich warunków wypłaty następuje uruchomienie kredytu.