Pozytywne działania roślin w naszym wnętrzu

Rośliny i wnętrza

Zielony kolor roślin wpływa na nasze nerwy, uspokajając je i kojąc. Zieleń kojarzy nam się ze spokojem, zdrowiem i witalnością. Obecność roślin daje nam poczucie odpoczynku i trzeba przyznać, coraz częściej brakuje ich na ziemi. Podczas przebywania w pomieszczeniu z roślinami o wiele łatwiej jest się nam skoncentrować. Dodatkowo, rośliny ożywiają wnętrza i nadają im życia.

O roślinach można mówić wiele i to w samych superlatywach. Zapach jaki wywarzają, oddziałuje na nasz mózg i wywołuje określone reakcję. Przebywanie pośród nich potrafi zrelaksować i sprawia, że pobliska przestrzeń jest znacznie przyjaźniejsza. A konieczność poświęcania im czasu nauczy nas pokory i przypomni jak ważne jest dbanie o innych.

Czynniki, które wpływają na zanieczyszczenia powietrza w naszym domu to głównie smog i kurz. Rzadko kiedy mamy świadomość, że korzystając z różnego rodzaju detergentów czy kosmetyków, wytwarzamy lotne związki organiczne. To właśnie one sprawiają, że powietrze w naszym domu czy miejscu pracy nie należy do najlepszych pod względem jakości. Na dodatek obecność różnego rodzaju pyłków czy klimatyzacji niezauważalnie je zanieczyszcza.

Wyjątkiem nie są również zwierzaki, mimo że są to największe pupile wszystkich domowników, ich sierść gromadzi wiele drobnoustrojów. Łatwo nie mają również osoby palące papierosy nie dość, że nikotyna i substancje smoliste pogarszają jakość naszego powietrza, to równie niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Tymczasem to właśnie w tych dwóch miejscach spędzamy większość czasu, bo aż 90%.

Rośliny jako filtr powietrza

Jeśli nasz stan zdrowia wskazuje na jakieś nieprawidłowości, powinniśmy działać szybko. Możemy zaliczyć do tego podrażnione gardło bądź katar, który ciągle męczy nasze zatoki. Rozwiązań jest wiele, ale warto zastosować jeden z najprostszych, czyli uprawę roślin. Zielone płuca naszej ziemi, w tym też kwiaty obniżają działanie alergenów, nawilżają powietrze i pochłaniają dwutlenek węgla. Wynika z tego, że są to nawilżacze powietrza, ale w nieco bardziej naturalnej i tańszej formie.

Rozpoczynając przygodę z kwiatami musimy zdać sobie sprawę z tego, że ciężko będzie ją nam skończyć. Na początku jest niewinnie, zaczynamy od kupna kilku małych roślinek głównie w celach dekoracyjnych. Dekorujemy nimi parapety, komody lub ustawiamy na balkonie. Wraz z biegiem czasu nasze szaleństwo zaczyna przybierać na mocy, a w naszym domu robi się coraz zieleniej. Na szczęście zabawa w ogrodnika to coś co przyniesie nam same korzyści.

Przebywanie w pomieszczeniach, które nie posiadają żadnej filtracji może powodować wiele chorób, takich jak astmę, alergie czy ogólne pogorszenie samopoczucia-zmęczenie.

Jakie rośliny do domu wybrać?

Odpowiedz jest prosta takie, którym będziemy mogli dać życie. Rośliny oczekują od nas odpowiedniego podejścia, jedne potrzebują mniej wody inne więcej a niektóre trzeba odpowiednio nawozić, wszystko zależy od gatunku. Jeśli więc mamy sporo obowiązków na głowie, czy to domowych, czy zawodowych warto zaopatrzyć się w kwiaty mniej wymagające. Do doniczki idealnie sprawdzą się te rośliny, które nie potrzebują za dużo światła, ani wilgotnego powietrza. Od czasu do czasu można je nawozić, ale co ważniejsze regularnie nawadniać. Przykładem może być echmea wstęgowata, dracena deremeńska lub szaflera drzewkowata.

Jeśli kwiaty chcemy umiejscowić w sypialni warto wybrać takie, które dodadzą atmosfery i tlenu. Poprawi to zasypianie oraz jakość naszego snu. Do łazienki warto dobrać te, które nie lubią dużego nasłonecznienia, ale przepadają za wilgocią. Kuchnia to dość ciepłe miejsce, doskonale sprawdzą się w niej aromatyczne zioła, które nie dość, że prezentują się obłędnie to przysłużą się również jako przyprawy. Na parapecie z dostępem do światła można ustawić również pelargonie czy kaktusy.

Salon to miejsce spotkań, tutaj przyjmujemy gości i spędzamy wieczory dlatego warto wybrać te rośliny, które usuną z niego zanieczyszczenia. Draceny czy skrzydłokwiat to kwiaty, które nawilżają powietrze a przy tym nie wymagają zbyt dużej uwagi.