Chcesz zaaranżować swoje mieszkanie, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych rad!

Od czego zacząć?

Plan i projekt - to jedna z najważniejszych części aranżacji wnętrz. Warto się zastanowić nad własnymi potrzebami oraz przestrzennymi możliwościami (rozmiar mieszkania, rozmieszczenie okien czy drzwi balkonowych itp). Zaplanować przestrzeń prywatną oraz publiczną, określić funkcje każdego z pomieszczeń.

Jaki kolor pasuje do mojego wnętrza?

Odpowiedni dobór kolorów ścian to klucz do lepszego samopoczucia. Jasne i zimne kolory optycznie poszerzają przestrzeń, zaś ciemne i ciepłe - zwężają, ale zwiększają przytulność.

Najbezpieczniej jest sięgać po kolor biały, który przy doborze odpowiednich mebli oraz dodatków sprawi, że nasze mieszkanie będzie wyglądać przytulnie i czysto.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu koloru ściany na samopoczucie - koniecznie zajrzyj do naszego artykułu - “Wnętrza, kolory, nastrój - zbiór wiedzy”.

Co z meblami i dodatkami?

Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu porządku i ładu w aranżacji zachęcamy do wyboru powtarzalnych elementów (wzorów, dodatków, kolorów), np: kilku takich samych poduszek lub doboru zasłon do dodatków.
Dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią ożywione przestrzenie jest stosowanie kilku dodatków czy elementów wymiennie. Kolejny sposób to osiągnięcie kontrastu, który wprowadzi życie w Twoje wnętrze.

Pamiętaj o równowadze - zastosowanie dużej ilości dodatków, mebli czy kolorów - sprawi, że w Twoim mieszkaniu zapanuje bałagan. Jak tego uniknąć? Warto ustawić punkt centralny - miejsce wokół, którego będziesz ustawiać meble czy inne dodatki. W salonie może to być np. kominek lub stolik kawowy - zbuduje to ciepłą i przytulną atmosferę.

Skąd czerpać pomysły?

Inspiracje znajdziemy w różnych magazynach, blogach, katalogach etc. Jednak największą inspiracją powinna być przede wszystkich nasza własna wygoda oraz gust. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest bezmyślne kopiowanie wnętrz z przeróżnych źródeł. Dlaczego tego nie robić? Ludzie się od siebie różnią - odmiennym charakterem oraz stylem życia. Jeśli w wolnej chwili wolisz czytać książki, niż oglądać TV to aranżacja z ogromnym telewizorem na ścianie - nie będzie dla Ciebie. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność danego pomysłu, czerpać inspirację, ale nie kopiować.